II. Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Karabük Üniversitesi ortaklığında düzenlenen “II. Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu” (EKÖK – METAL) Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Sempozyumunun açılışı Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonu´nda yapıldı.
Tarih: 7.10.2021 12:24:14

 

Karabük Üniversitesi ve T. C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığında EKÖK yaklaşımı ve uygulamalarının hem sektörel hem akademik hem de kurumsal alanda farkındalığının sağlanması amacıyla düzenleniyor. 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Karabük Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen II. Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Sempozyumu´nun açılışı Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan sempozyum açılış konuşmaları ile devam etti. Açılış programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. İzzet Açar, KBÜ Genel Sekreteri Lütfü Köm, Karabük Özel Sektör Demir çelik Haddecileri Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, akademisyenler, öğrenciler ve sempozyum davetlileri katıldı. 

/resimler/2021-10/7/1226367875822.jpg

Sempozyumun açılış konuşmasında KBÜ Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Sempozyum Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, sanayicilerin bundan sonra yapılan çalışmayla yasal mevzuata uyarak bu yönde faaliyetlerine devam etmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yaşar sözlerinin devamında: “Biz bu projeyle Avrupa müktesebatına uymak zorunda kalıyoruz. Avrupa; İtalya´da Almanya´da Fransa´da bir sanayicimiz hangi koşullara uyuyorsa, Türkiye´de de 2023 yılından itibaren bu koşula uymak zorundalar. İnsan sağlığı ve çevresel koşulların iyileştirilmesi, projenin en önemli etkisi. Tesislerin iyileştirilmesi projenin en önemli çıktısı. Ulusal yasal mevzuatların hazırlanması projenin amacı ve mevzuatlara bağlı kalarak devamlılığın sağlanması ise projenin en önemli sonucu olarak planlanmıştır.” dedi. Prof. Dr.  Yaşar konuşmasının devamında Avrupa EKÖK bürosu ve misyonundan ve proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalardan bahsederek konuşmasını tamamladı. 

/resimler/2021-10/7/1226591469984.jpg

Karabük Özel Sektör Demirçelik Haddecileri Derneği Başkanı Pehlivan Baylan Karabük´ün sanayileşme sürecinin kısa tarihinden bahsederek şu ifadeleri kullandı: “Değişen ve gelişen dünyada Çevre Bakanlığımızın yasaların verdiği ölçülere sanayiciler olarak uyum sağlıyoruz. Bugün üniversitemiz ve siz değerli öğrencilerimiz var. Değerli Rektörümüz çok güzel çalışmalar yapıyor. Dünyada ve Türkiye´de çok güzel başarılarla yerimizi alıyoruz. Sanayimizde KBÜ´den metal mezunu mühendisler çalışıyor. Sempozyumun çıktılarıyla birlikte hayırlı olmasını diliyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci açılış konuşmasında şunları söyledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak hava, su ve atık alanlarında çevre kalite standartlarımızı oluşturan mevzuatımızı 30 yılı aşkın süredir uyguluyoruz. Ayrıca 2053 hedefleri kapsamında sürekli ilerleyen bir çevre kurma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizde entegre kirlilik önleme ve kontrol kapsamında yer alan tesislerin uyum durumları ve ihtiyaçları yönelik çalışmalar Bakanlığımızca sektörel projelerle uzun zamandır yürütülmektedir. Yürütülen bu uyum çalışmaları ile önemli bir çevresel iyileşme hedeflenirken diğer yandan ülkemiz sanayisinin de dünya ve Avrupa birliği standartlarında üretim seviyesini yakalayarak ihracat pazarında yüksek payla yer alması sağlanmaktadır.” dedi. 

/resimler/2021-10/7/1227271798395.jpg

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat Üniversite olarak Karabük´te çevre duyarlılığı açısından birçok çalışma yaptıklarını belirterek şunları söyledi. “Üniversitemizin binalarımızın yan yüzeylerinin ve çatılarını yerleştirdiğimiz panellerle elektriğimizi üretiyoruz. Projemiz devam ediyor; ileride inşallah kullandığımız elektriğin yüzde yüzünü güneşten elde edeceğiz. 2018´den beri Çevre Bakanlığı ile çalışıyoruz. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Yaşar başta olmak üzere arkadaşlarımıza, Çevre Bakanlığı yetkilerine de teşekkür ediyorum. İnşallah sonuçlarıyla topluma, ülkemize faydalı olacak sonuçlar çıkacak. Hepinize katıldığınız için tekrar teşekkür ediyorum.” 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliğinden davetli konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ülkü Yetiş “Belirli Sektörlerde Temiz Üretim Uygulamaları” projesinin sunumunu yaptı. Toplam yedi oturumla üç gün sürecek olan sempozyumda; Endüstriyel Emisyonlar Direktifi ve Uygulamaları, Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Kapsamında Metal Sektöründe Mevcut En İyi Teknikler, Temiz ve Sürdürülebilir Üretim, Yeşil Mutabakat, Döngüsel Ekonomi Çevre Teknolojileri, Çevre Yönetim Sistemleri, Çevre Hukuku, Hammadde ve Kaynak Verimliliği, Hava Yönetimi, İklim Değişikliği, Çevresel Gürültü Kirliliği, Koku Emisyonlarının Kontrolü, Su ve Atıksu Yönetimi, Atık Yönetimi, Çevresel Kirleticilerin İzlenmesi, Toprak Kirliliği ve İyileştirme Teknolojileri konularında bildiriler sunulacak.  

Programın açılış oturumundan sonra KBÜ yerleşkesinde İl Tarım Orman Müdürlüğüyle sempozyum anısına ağaç dikimi yapıldı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Karabağ Zaferi İçin Tek Yürek”
“Karabağ Zaferi İçin Tek Yürek”
Ülkemizin maddi ve manevi desteklerde bulunduğu ve 30 yıllık Ermenistan işgaline son veren Karabağ Zaferi´nin birinci yıldönümü nedeniyle kutlama programı düzenlendi.
Türk Ocakları Karabük Şube Başkanı Deniz´den gazetemize ziyaret
Türk Ocakları Karabük Şube Başkanı Deniz´den gazetemize ziyaret
Türk Ocakları Karabük Şube Başkanı Doç. Dr. Taşkın Deniz gazetemizi ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmenimiz Dursun Doğan ile görüştü.
Prof. Dr. Gürbüz´den gazetemize ziyaret
Prof. Dr. Gürbüz´den gazetemize ziyaret
Karabük Üniversitesi kurulduğu günden bu yana Yüksekokul Müdürlüğü, dekan vekilliği, dekanlık, bölüm başkanlığı gibi bir çok görev üstlenen KBÜ İİBF İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz gazetemizi ziyaret etti.
"Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes!."
"Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes!."
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından vatandaşların çevreye ve yeşile karşı duyarlılığını artırmak amacıyla 2019 yılında başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım tarihinin “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilmesi ile bu yıl üçüncüsü kutlanan “Geleceğe Nefes Ol” projesi kapsamında fidan dikim töreni düzenlendi.
Ataş, Bölge Müdürlüğü koltuğuna oturdu
Ataş, Bölge Müdürlüğü koltuğuna oturdu
Memleketlimiz, eski Orman İşletme Müdürlerimizden Rıfat Ataş, Bursa Orman Bölge Yardımcılığı görevinden Isparta Orman Bölge Müdürü olarak atandı.
Özçelik İş Sendikası Karabük Şubesi iade-i ziyaretlere başladı
Özçelik İş Sendikası Karabük Şubesi iade-i ziyaretlere başladı
Özçelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri iade-i ziyaretlere başladı.
Geri dönüşüm aracı kamyonetle çarpıştı: 3 yaralı
Geri dönüşüm aracı kamyonetle çarpıştı: 3 yaralı
Safranbolu´da geri dönüşüm atıklarını toplama aracı ile kamyonetin kafa kafaya çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı. Kamyonette sıkışan sürücü, AFAD ve itfaiye ekiplerince kurtarıldı.
KBÜ “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı
KBÜ “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Öğretim Üyeleri, Stanford Üniversitesi koordinasyonuyla yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen çalışma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.
Uluslararası öğrencilerden ‘Mini Dünya Kupası´ turnuvası
Uluslararası öğrencilerden ‘Mini Dünya Kupası´ turnuvası
Karabük Üniversitesinde okuyan uluslararası öğrenciler arasında ‘10larca Millet Karabük´te Tek Ses´ projesi kapsamında düzenlenen futbol turnuvasının yarı finalistleri belli oldu.
Mescier´den MÜSİAD´a ziyaret
Mescier´den MÜSİAD´a ziyaret
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier, MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Cengiz Ünal´ı ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.
Yurtseven, imza gününde okurlarıyla buluşacak
Yurtseven, imza gününde okurlarıyla buluşacak
Şair/Yazar Ali Yurtseven, 16. Ankara Kitap Fuarı´nda okurlarıyla imza gününde buluşacak.
188 projenin bedeli 3 milyar 835 milyon 361 bin TL
188 projenin bedeli 3 milyar 835 milyon 361 bin TL
Karabük´te 2021 yılı dördüncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Fuat Gürel başkanlığında gerçekleştirildi.
Safranbolu´da TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı
Safranbolu´da TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı
Safranbolu Ovacuma Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından 16 farklı alanda çalışmaların sergilendiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışı gerçekleştirildi.
"Kardemir 2022´yi İhracat ile Açıyor"
"Kardemir 2022´yi İhracat ile Açıyor"
Türkiye´nin ilk ve öncü sanayi kuruluşu Kardemir A.Ş., tamamlanan sertifikasyon süreçleri ve gün geçtikte gelişen üretim kabiliyetleri ile birlikte yurt içi tedarikin ardından, demiryolu tekerleğinde ihracata da başladı.
Safranbolu Belediyesi Aşevinden 40 aileye sıcak yemek
Safranbolu Belediyesi Aşevinden 40 aileye sıcak yemek
Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü´ne bağlı hizmet veren aşevinde, her gün 40 aile için sıcak yemek yapılıyor.
“Okullarımız sizlerle güzel”
“Okullarımız sizlerle güzel”
Yeni haftaya Emek Ortaokulu´nda başlayan Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, okulların öğrencilerle güzel olduğunu ifade etti.
Bakan Yardımcısı Şensoy´dan Karabük ziyareti
Bakan Yardımcısı Şensoy´dan Karabük ziyareti
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Karabük´e geldi.
Safranbolu Kıtırı marka olma yolunda ilerliyor
Safranbolu Kıtırı marka olma yolunda ilerliyor
Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve kısa adı SAKEM olan Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi´nde üretimi yapılan "Safranbolu Kıtırı", marka olma yolunda ilerliyor.
Çiğköftem 100. Yıl´da açıldı
Çiğköftem 100. Yıl´da açıldı
Adem Yılmaz ve ailesi tarafından işletilecek olan Çiğköftem Şubesi 100. Yıl Mahallesi 1003. Nolu Caddede açıldı.
Aniden yola fırlayan çocuğa otomobil çarptı
Aniden yola fırlayan çocuğa otomobil çarptı
Karabük´te ailesiyle beraber kaldırımda yürüdüğü sırada aniden yola fırlayan çocuğa otomobilin çarptığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
"Sizler Bizlere ve Bu Şehre Emanetsizin"
"Sizler Bizlere ve Bu Şehre Emanetsizin"
Vali Fuat Gürel, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu´na (KYK) bağlı olarak hizmet veren İsmail Necati Efendi Erkek Öğrenci Yurdunu ziyaret ederek yemeğini öğrencilerle birlikte yedi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

 

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
13.3363
EURO
15.1049
2 Aralık 2021 Perşembe
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap?tan değildir?

Mevlana
deneme deneme

deneme 4