BAKKA ve TSO´lardan Adana ve Mersin ziyareti
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) faaliyet alanındaki Karabük, Bartın ve Zonguldak illerinin kalkınma hamlelerine yönelik yatırım, istihdam ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi için bölgede yer alan ticaret ve sanayi odası temsilcileriyle birlikte Adana ve Mersin´e teknik gezi ve tecrübe paylaşım ziyareti gerçekleşti.
Tarih: 12.10.2021 12:02:59

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) faaliyet alanındaki Karabük, Bartın ve Zonguldak illerinin kalkınma hamlelerine yönelik yatırım, istihdam ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi için bölgede yer alan ticaret ve sanayi odası temsilcileriyle birlikte Adana ve Mersin´e teknik gezi ve tecrübe paylaşım ziyareti gerçekleşti.
Karabük TSO Genel Sekreteri Cem Biçen, KBÜ TeknoKent Genel Müdürü Oğuz Fındık, Karabük TSO üyesi SF Sandalye Genel Müdürü Ali Karakaş, BAKKA yönetiminden Lutfi Altunsu, Mustafa Ayhan İnanır, Sakin Eren, Osman Bahadır Kalecik, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu, Devrek TSO Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu, Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu´nun katıldığı gezinin ilk gününde Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Çukurova Üniversitesi TeknoPark´ı,ve Sasu Ton Balık Üretim Fabrikası ziyaret edildi. Ziyaretin ikinci günü Mersin International Port (MIP) liman ziyareti ile başladı. Limana dair sunumun ardından römorkla denize açılarak alanı gözleme imkânı sunuldu. Liman ziyaretinin hemen sonrasında Türkiye´nin ilk Serbest Ticaret Bölgesi olan Mersin STB´de Heyet için bilgilendirme sunumu yapıldı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası´nda gerçekleşen Ticari Istihbarat projesi bilgilendirmesi ve sunumunda fabrikaların verimliliğini artırmaya yönelik kurulan Model Fabrika ve Yenilik Merkezi´nin faaliyetlerini anlatan MTOSB Başkan Sabri Tekli, Batı Karadenizli TSO Başkanlarına ve İşadamlarına tek tek teşekkür ederek Mersin´e yatırım yapmaya davet etti. Buradaki ziyaretin ardından heyet Mersin Tarsus Model Fabrika ve Yenilik Merkezi ziyareti ve deneyim paylaşımıyla organizasyonun resmi ayağı sona erdi.
Adana Lezzet Festivali ile buluşturulan heyetteki Karabük TSO ekibi edindiği yeni bilgi ve network ile Karabük´e dönüş sağladı.

/resimler/2021-10/12/1204439925793.jpg

Batı Karadeniz bölgesinde ihracat yapan veya ihracata başlayacak olan işletmelerin hedef pazarlara hızlı ve kolay erişimini sağlamak, bu kapsamda doğru ve güvenilir ticari bilgi kaynaklarına ulaşabilmek için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve bölge TSO´ları işbirliğinde ticari istihbarat faaliyetlerinin artırılması amacıyla başarılı çalışmaları olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile eğitim, teknik danışmanlık ve tecrübe paylaşımı içeren işbirliği protokolü imzalandığı belirtildi.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Keleş ziyarete ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı´nın faaliyet alanındaki Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin kalkınma hamlelerine yönelik yatırım, istihdam ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi için Zonguldak, Karabük, Bartın ve ilçelerindeki TSO başkanlarımızın katılımı ile ilk olarak Adana TSO ziyaret edildi. Batı Karadeniz bölgesinde ki ihracat yapan veya ihracata başlayacak olan işletmelerin hedef pazarlara hızlı ve kolay erişimini sağlamak, bu kapsamda doğru ve güvenilir ticari bilgi kaynaklarına ulaşabilmek için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve bölge TSO´ları işbirliğinde ticari istihbarat faaliyetlerinin artırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, başarılı çalışmaları olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile eğitim, teknik danışmanlık ve tecrübe paylaşımı içeren bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Batı Karadeniz Bölgesindeki Ticaret ve Sanayi Odalarıyla ihracat yapan veya ihracat potansiyeli bulunan firma temsilcilerine dış ticarete yönelik eğitim ve danışmalık hizmetleri sağlanacak. Bu doğrultuda, hedef pazar analizi, ticari bilgiye hızlı ve kolay erişim metotları, potansiyel müşteri tespiti vb. konularda kapasite geliştirilecek. Alınacak eğitim ve sağlanacak danışman-lıkla dış ticaret analizi çalışmala-rındaki tecrübenin bölge TSO´ları-na aktarılması ve TR81 Batı Karadeniz bölgesine yayılması amaçlanmaktadır. Böylelikle, bölgenin ihracat kapasitesinin geliştirilerek ekonomik kalkınmaya katkı sağlanması planlanmaktadır. Yapılan saha gezileri ve diğer bölgelerle karşılıklı iş birliği ve bilgi paylaşımı yapılarak bizlerde Kdz. Ereğli ilçesinde ki firmalarımızın ihracatlarının artırmaları ve ihracata başlamalarını
hedefliyoruz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAKKA lardan Adana Mersin ziyareti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ekim ayı burs ve kredi ödemelerinin bugün başladığını duyurdu.
Karabük´te İhracat 68,9 Milyon Dolar, İthalat 126,7 Milyon Dolar
Karabük´te İhracat 68,9 Milyon Dolar, İthalat 126,7 Milyon Dolar
Karabük´te Genel Ticaret Sistemine göre ihracat 2021 yılı Temmuz ayında 68,9 milyon dolar, ithalat 126,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.
4 milyon 237 bin kişi işsiz
4 milyon 237 bin kişi işsiz
İşsiz sayısı 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 265 bin kişi azalarak 4 milyon 237 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşti.
Karabük´te tarihi ihracat
Karabük´te tarihi ihracat
Karabük mayıs ayında 50.4 Milyon Dolar ihracat yaparak tarihinin en yüksek aylık ihracatını yaptı
Ödemeler 4 Haziran´da!
Ödemeler 4 Haziran´da!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mayıs ayına ilişkin Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemelerinin 4 Haziran´da hesaplara yatırılacağını duyurdu.
Merkez Bankası ödemelerde kripto paraları yasakladı
Merkez Bankası ödemelerde kripto paraları yasakladı
Resmi Gazete´de yayımlanan Merkez Bankası yönetmeliğine göre 30 Nisan itibarıyla kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak ve bu varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.
Yeni yıla ait motorlu kara taşıtları vergileri belli oldu
Yeni yıla ait motorlu kara taşıtları vergileri belli oldu
Araç sahiplerinin beklediği haber geldi. Yeni yılda ödenecek motorlu kara taşıtları vergileri açıklandı. 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin 2021 yılındaki motorlu taşıtlar vergisi motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 964 liradan 1051 liraya çıkacak.
Karabük´te ekim ayında 341 konut satıldı
Karabük´te ekim ayında 341 konut satıldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Karabük´te 2020 yılının ekim ayında 341 konut satışı yapıldı.
KARDEMİR, TCDD´ye 30 bin ton ray satacak
KARDEMİR, TCDD´ye 30 bin ton ray satacak
Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları´nın ray tedarik ihalesini kazandı.
Çiftçilerin meşakkatli "çeltik" ekimi
Çiftçilerin meşakkatli "çeltik" ekimi
arabük´te yaklaşık 500 dekar alanda üretimi yapılan çeltik ekiminin meşakkatli yolculuğu başladı.
Korona virüs tedbirleri balık tezgahlarını da etkiledi
Korona virüs tedbirleri balık tezgahlarını da etkiledi
Zonguldak´ta balıkçılar doktorların protein tüketmesi gerektiğini söylemesine rağmen vatandaşların virüs korkusundan dolayı balığı tercih etmediğini söyledi.
KARDEMİR´den 50 milyon dolarlık çevre yatırımı
KARDEMİR´den 50 milyon dolarlık çevre yatırımı
Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan, 2020 yılında da önceliklerinin çevre yatırımları olacağını, 50 milyon dolarlık çevre yatırımı yapacaklarını bildirdi.
Çin´den milyonlarca liraya ithal edilen sistem yerli ve milli olarak üretildi
Çin´den milyonlarca liraya ithal edilen sistem yerli ve milli olarak üretildi
Zonguldak´ta Türkiye Taşkömürü Kurumu´nun yerin metrelerce altında kullandığı yeraltı esnek mekanize tahkimat teçhizatı, yerli ve milli kaynaklarla üretildi.
KARDEMİR´e Ar-Ge Merkezi Belgesi
KARDEMİR´e Ar-Ge Merkezi Belgesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) Ar-Ge Merkezi için Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde yapılan tescil başvurusunu, iki aşamalı değerlendirme ve denetim süreci sonrasında oy birliği ile kabul etti. KARDEMİR Ar-Ge Merkezi, Türk Demir-Demirdışı Metal Sektöründe 28´inci, Karabük´ün ise ilk Ar-Ge Merkezi oldu.
Fındıkta randıman tepkisi
Fındıkta randıman tepkisi
Zonguldak Alaplı İlçesinde fındığını devletin verdiği yüksek fiyatla alım yapan Toprak Mahsulleri Ofisi´ne (TMO) giden üreticinin fındığını düşük randımanla aldığını iddia eden üreticiler fındığı satmak için tüccarlara yöneliyor.
Kredi kartı faizleri düştü
Kredi kartı faizleri düştü
Merkez Bankası´nın kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarının düşürülmesi kararı Resmi Gazete´de yayımlandı.
Türkiye milli atılımla tren rayında dışa bağımlılıktan kurtuldu
Türkiye milli atılımla tren rayında dışa bağımlılıktan kurtuldu
Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün 1920´li yıllarda başlattığı “ulusal sanayileşme hamlesi” kapsamında temelleri atılan Türkiye´nin ilk Ağır Demir Çelik sanayisi olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ., Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 2003´de başlattığı millileşme hamlesiyle bugün Türkiye´nin tek tren rayı üreticisi olurken, Türkiye´yi tren rayında dışa bağımlılıktan kurtardı.
KARDEMİR 6 aylık net karını 170 milyon TL olarak açıkladı
KARDEMİR 6 aylık net karını 170 milyon TL olarak açıkladı
Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ., 2019´un ilk yarısını konsolide olarak 170 milyon net kar ile kapattığını açıkladı.
Soykan: “KARDEMİR olarak bu büyük projenin içerisinde yer almak istiyoruz”
Soykan: “KARDEMİR olarak bu büyük projenin içerisinde yer almak istiyoruz”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, deneme üretimleri devam eden ´demiryolu tekeri´ ile otomotiv ve savunma sanayiine yönelik ürün geliştirme çalışmaları hakkında KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan´dan bilgi aldı.
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019 Haziran döneminde aylık yüzde 0,03, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de aynı dönemde yüzde 0,09 arttı.
TL kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları belirlendi
TL kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları belirlendi
Merkez Bankasıi, TL kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları ile ilgili bir açıklama yaptı
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

 

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
13.3363
EURO
15.1049
2 Aralık 2021 Perşembe
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları